ساعت ها آموزش رایگان آنلاین و حضوری با ....

طرح های ویژه آکادمی کاریسا

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
جشنواره به پایان رسید

حقایق جالب در مورد کشور ترکیه

حقایق جالب درباره ترکیه که نمیدانستید

حقایق جالب درمورد ترکیه که نمیدانستید

1. ترکیه جزو نخستین کشور های دارای حق رای زنان
زنان ترک در سال ۱۹۳۰در انتخابات محلی صاحب حق رای شدند و چهار سال بعد بواسطه قانونی که تصویب شد یعنی در سال ۱۹۳۴، به حق رای کامل دست یافتند.
این در حالیست که بسیاری از کشور های مطرح دنیا مانند فرانسه، ژاپن، ایتالیا، اسپانیا، سوئیس، چین سالها بعد به زنان حق رای اعطا کردند.


2. چشم نظر، رایج ترین سوغاتی ترکیه است!
چشم نظر از جمله وسایل رایج ترکیه است بر اساس گفته ها قدمت آن به ۳۰۰۰ سال پیش باز میگردد و همیشه وسایلی به مانند چشم نظر در جغرافیای ترکیه وجود داشته است.
طبق باور مردم این وسیله آبی رنگ که از شیشه مذاب و مقداری آهن و مس ساخته میشود انسان و محیط زندگی را از نیرو های اهریمنی و شیطانی و انرژی های منفی دور میکند. نام چشم نظر در ترکیه Nazar Boncuğu میباشد.


3. گل های لاله اصالتا ترکیه ای هستند
یکی از حقایق جالب در مورد ترکیه این است که برخی از مردم به اشتباه این طور فکر می کنند که گل های لاله متعلق به هلند هستند. اما در حقیقت گل های لاله اصالتا ترکیه ای هستند و در قرن 17 میلادی بسیار در ترکیه محبوب بوده اند. در همان زمان ها هم بوده است که گل لاله از ترکیه به هلند صادر شده است و امروزه مردم دنیا از این حقیقت بی اطلاع هستند.


4. مکان تولد بابا نوئل: سنت نیکولاس، که بعدها به بابا نوئل معروف شد، در شهر پاتارا در ترکیه متولد شد. او اسقف شهر میرای (Myra) باستانی بود که امروزه دمری نامیده می‌شود.


5. بزرگ‌ترین تولیدکننده زعفران: منطقه‌ای به نام Safranbolu در ترکیه یکی از مهم‌ترین تولیدکنندگان زعفران در جهان است. این منطقه همچنین به‌خاطر معماری سنتی و منحصر به فردش معروف است و جزء میراث جهانی یونسکو قرار دارد.


6. اولین سند مکتوب عشق: قدیمی‌ترین سند مکتوب عشق که تا کنون کشف شده، متعلق به ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح است و در ترکیه پیدا شده است. این لوح سفالی در موزه باستان‌شناسی استانبول نگهداری می‌شود.


7. چای ترکی: اگرچه ترکیه به‌خاطر قهوه ترک معروف است، اما مردم ترکیه یکی از بالاترین سرانه‌های مصرف چای در جهان را دارند. نوشیدن چای، به‌ویژه چای سیاه، بخشی از زندگی روزمره ترکیه‌ای‌ها است.


8. باشکوه‌ترین کتابخانه باستانی: کتابخانه سلسوس در شهر افسوس یکی از بهترین و بزرگ‌ترین کتابخانه‌های دنیای باستان بود. این کتابخانه با ظرفیت نگهداری حدود ۱۲,۰۰۰ نسخه خطی یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های توریستی ترکیه است.


9. چهل چشمه‌ی معروف: استانبول دارای صدها چشمه‌ی عمومی و خصوصی است که برخی از آن‌ها قدمتی بیش از ۵۰۰ سال دارند. این چشمه‌ها نقش مهمی در تأمین آب شرب مردم در گذشته ایفا می‌کردند.

همه چیز درباره ترکیه و شهرهای آن

چای ترک
saffron bolu
کتابخانه celsus
چشم نظر
بابانوئل در میرا
قبلی
بعدی

10. سنگ‌های آوازخوان: در منطقه کاپادوکیا، سنگ‌های منحصر به فردی وجود دارد که وقتی باد از میان آن‌ها می‌گذرد، صدایی شبیه به آواز خواندن تولید می‌کنند. این پدیده به‌خاطر شکل خاص سنگ‌ها و بادهای مداوم منطقه است.

11. مارگارین: ترکیه یکی از اولین کشورهایی بود که تولید صنعتی مارگارین را در دهه ۱۹۲۰ آغاز کرد. این محصول به سرعت در سراسر کشور محبوب شد و هنوز هم جایگاه خود را در آشپزی ترکی حفظ کرده است.

12. اولین قرارداد صلح: اولین قرارداد صلح شناخته شده در تاریخ، قرارداد قادش، بین امپراتوری مصر و هیتی‌ها در آناتولی (ترکیه امروزی) منعقد شد.

13. پرچم سرخ و سفید: طرح پرچم ترکیه الهام گرفته از پرچم امپراتوری عثمانی است و تغییرات کمی از آن زمان داشته است. این پرچم نمادهای زیادی دارد، از جمله ستاره و هلال که نماد اسلام هستند، اما همچنین به داستان‌های مختلف اساطیری و تاریخی هم اشاره دارد.


14.  روستای بدون مرگ: در روستای “Sirtköy” واقع در جنوب ترکیه، مردم معتقدند که کسی در این روستا نمی‌میرد. دلیل این باور این است که اهالی وقتی کسی بیمار می‌شود یا نزدیک به مرگ است، او را به خارج از روستا منتقل می‌کنند. بنابراین، به‌طور رسمی هیچ مرگی در این روستا ثبت نمی‌شود.

15. • موزه موی زنان: در شهر کوچک آوانوس (Avanos)، یک موزه منحصر به فرد وجود دارد که کاملاً از موی زنان ساخته شده است. این موزه توسط یک سفالگر به نام Chez Galip ایجاد شده و بیش از 16,000 نمونه موی زنان را به نمایش گذاشته است.

سنگ های آواز خوان کاپادوکیا
موزه موی زنان
روستای sırtköy
قبلی
بعدی

16. ساحل شنی متحرک: در ساحل “Patara” که یکی از طولانی‌ترین سواحل شنی ترکیه است، شن‌ها به دلیل بادهای شدید دائماً در حال جابجایی هستند. این پدیده باعث شده تا شکل ساحل به طور مداوم تغییر کند.

17. شهری زیرزمینی به نام درینکویو: در منطقه کاپادوکیا، یک شهر زیرزمینی به نام درینکویو (Derinkuyu) وجود دارد که برای بیش از 20,000 نفر ظرفیت دارد. این شهر شامل اتاق‌های خواب، کلیساها، انبارها، و حتی سیستم تهویه هوا است و قدمت آن به قرن هشتم میلادی بازمی‌گردد.

18.  پدر ماساژ سوئدی ترکی: پیتر هنریک لینگ، بنیانگذار ماساژ سوئدی، از تکنیک‌های حمام ترکی الهام گرفته بود. او این تکنیک‌ها را به روشی جدید برای ماساژ تبدیل کرد که امروزه به نام ماساژ سوئدی شناخته می‌شود.

19. درختی با چشم‌های ناظر: در روستای “Gölyazı”، درختی به نام “Ağlayan Çınar” (درخت گریه) وجود دارد که مردم معتقدند اشک می‌ریزد. در واقع، این پدیده به دلیل نوعی حشره است که از درخت شیره می‌مکد و باعث تراوش شیره از درخت می‌شود.

20. جاده موزائیکی: در شهر باستانی “Antioch” (امروز آنتاکیا)، بزرگ‌ترین موزائیک‌های کف جهان کشف شده‌اند. این موزائیک‌ها بیش از 3000 متر مربع از جاده‌های شهر را پوشانده‌اند و به دوره رومی بازمی‌گردند.

21.  گربه‌های دریاچه وان: گربه‌های وان (Van Cats) یک نژاد منحصر به فرد از گربه‌ها هستند که بومی دریاچه وان در شرق ترکیه‌اند. این گربه‌ها به دلیل داشتن چشم‌های متفاوت (یک چشم آبی و یک چشم کهربایی) و علاقه به شنا در آب مشهورند.

پاتارا ترکیه
شهر زیرزمینی درینکویو
موزاییک های anitoch
گربه های وان
قبلی
بعدی
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://www.sinif.ir/?p=10869